Chcete žiť zdravo? Zbavte sa vlastnej pohodlnosti. Rozhovor s lektorkou metody Norbekova Dževěr Axěitovou

06.02.2019 09:01

Džever Axeitová, je lektorka a hlavná prednášajúca v Centra komplexného celostného systému M.S. Norbekova v Moskve. Vedie všetky základné a doplnkové semináre, ale aj individuálne poradenstvo. Prednáša  po celom svete. Vyštudovala pedagogiku, psychológiu a koučing. Tvrdí, že potrebné je, konečne sa zbaviť vlastnej lenivosti, pohodlnosti a naivity. Tie nás nútia zverovať sa do rúk iných osôb, na ktorých v prípade neúspechu potom zvaľujeme svoju nepriaznivú zdravotnú alebo životnú situáciu.

 

Stretávate ľudí takmer po celom svete. Vedeli by ste povedať čo ich najviac trápi, s čím najčastejšie za vami chodievajú?

Vždy ma zaujímal človek ako taký, jeho možnosti, schopnosti. Toto hľadanie ma priviedlo až k metodike M.S. Norbekova. Základný problém je, že človek, jedinec, prestáva veriť sám sebe. Ľudia sú pod veľkým stresom, cítia sa nemilovaní a neprijatí. A je jedno, či žijú v Európe, v Ázií alebo v Amerike. Spoločnosť im ponúka veľa lákadiel. Na jednej strane to je veľká hojnosť, na druhej sa cítia osamelí, smutní a vyčerpaní. Vnútorne slabnú, neveria si. Následne na to sa im rozpadávajú vzťahy. Osamelosť a smútok ľudí privádza k chorobám.

Sama som si prešla svojou vlastnou cestou ozdravenia seba a svojho syna. Metóda ma zaujala natoľko, že som sa v roku 2002 stala jej nositeľkou. Asi po dvoch mesiacoch praktikovania som „ožila“. Začala som inak premýšľať, vnútorne silnieť. Moje okolie a moji blízky mali zo mňa radosť ako som sa zmenila. Začala som si vážiť viac seba, uverila som v samú seba a tým sa mi upratali aj moje vzťahy. Preto je potrebné rozvíjať svoje kvality a uveriť v seba.

Na čom je založená táto metóda?

Vychádza zo starých východných poznatkov a učení perzského lekára, prekladateľa a filozofa Avicenna, ktorý všetko spísal do niekoľkých kníh o uzdravení duše. Hlavným princípom učenia je aktívny prístup človeka k jeho fyzickému a duševnému telu, k jeho životu. Cieľom je zachovať si svoje zdravie a meniť ho k lepšiemu. Samo-liečenie a  samoregulácia sú základné vlastnosti nášho tela. Zmeniť svoj život dokážeme len my sami. Každý jeden človek má dostatok vnútornej sily na to, aby sa dokázal samo vyliečiť.  Celá metóda je založená na súčasnom pracovaní s telom. Cviky robíme vedome, trénujeme silné stránky ducha, nepotrebujeme žiadne pomôcky. V podstate to sú fyzické i mentálne cviky, pri ktorých sa človek učí krok za krokom pracovať sám so sebou a tak si obnovuje svoje zdravie, regeneruje.

 

To znie zaujímavo. Čo by mal človek teda vedieť?

Všetko začína rozhodnutím sa. Je na to potrebná cieľavedomosť, vôľa, túžba pracovať na sebe. Metóda je vhodná pre ľudí každého veku. Norbekov sa v mladosti snažil vyliečiť z mnohých vážnych chorôb a jeho hľadanie ho priviedlo až k vytvoreniu vlastnej metódy. Zahŕňa 10 spôsobov ako sa zbaviť rôznych zdravotných problémov. Metoda je zameraná na aktiváciu samoliečebného systému ľudského tela. Cieľom je bez použitia liekov, chirurgických a iných zásahov, využiť len vnútorné rezervy na obnovu zdravia a dosiahnutia mladosti a duševnej rovnováhy. Hlavnou úlohou je obnoviť fungovanie všetkých orgánov a životne dôležitých systémov človeka.

 

Čo pre Vás znamená „byť zdravá“?
Ako vy myslite o sebe, tak sa k vám správajú aj ostatní ľudia. Preto je potrebné myslieť a hovoriť o sebe len dobre a to aj myšlienkach, aby to ostávalo vo vás. Ako pracujú vaše myšlienky, tak pracuje aj vaše telo. Naše priania majú obrovskú moc realizácie. Veľmi dôležité je motivovať samého seba. Ale na to, aby sme v živote dosahovali dôstojné ciele, je potrebne aby naše telo bolo zdravé. Zdravie je radosť zo života. Keď ste zdravý fyzicky aj duševne, vaša nálada a nastavenie odzrkadľuje všetky príležitosti duše zdravého človeka, ktorého nedusí závisť, zlosť, sebectvo.  Život je nádherný bez ohľadu na vek. Okolo zdravého človeka sa vytvára zvláštna atmosféra, takýto človek si priťahuje pozitívne udalosti a aj pozitívne naladených ľudí. Rovnako ľahko nachádza riešenia pri akýchkoľvek problémoch.


Ako teda začať?

Pri každom cvičení a všetkom čo v živote robíme je veľmi dôležitý úsmev. Keď sa usmievame, hlave dávame signál, že je nám dobre. Sila svalov je obrovská, dávame si tým pozitívny signál do hlavy. Pretože, keď je človek smutný, v hlave sa nám vytvára program, že všetko je zle. Sme nešťastný. Ale, keď vlastnej hlave pošleme signál, aby sme sa usmievali, tak máme veľkú schopnosť veci zmeniť k lepšiemu. Takto pracujeme s našou náladou. Vo vnútri nám vzniká úplne iný efekt. Napríklad si len zoberme, žena s úsmevom varí jedlo, to jedlo je oveľa chutnejšie. Keby sme varili v hneve, tak jedlo sa nám ani nepodarí, a aj tak nijako chutí.

 

Z toho čo hovoríte mi vychádza, že choroby vznikajú cez emócie. Je to tak?

Človek ma schopnosť zapamätať si všetko práve cez vlastné telo. Až 98 percent chorôb má psycho-emocionálny charakter. Choroba je urazený organ. Náš orgán sa jednoducho „stiahol“ a vzniká v ňom blok, cysta, spazma, nádor, ..... Dokážeme si orgán sami vyliečiť, pokiaľ mu dávame dostatok živín, telo má pohyb, teší sa a každá naša bunka je naplnená pocitom radosti. Pri pravidelnom praktikovaní tejto metódy M.S. Norbekova, na mieste kde ste mali bolesti, dochádza k samo regenerácií daného miesta.  Napríklad pri slabom zraku, treba očiam poslať slová podpory. Poďakovať sa im, že nám pomáhajú vidieť svojich blízkych a orientovať sa. Oči by mali vedieť, že si ich vážime. Ta nálada, ktorú aktuálne cítite, tak tou vyživujte svoje telo, orgány a bunky. Tak čo, ako sa teraz cítite?

 

Čo máme teda vlastne robiť?

Je to jednoduché, hýbať sa. Dôležitý a tak podceňovaný je kvalitný strečing. Pri ňom venujeme veľkú pozornosť flexibilite a pohyblivosti kĺbov a elasticite svalov.

Zvyšujeme ním tak prácu obehového a kardiovaskulárneho systému.  Pri každodennom tréningu sa zapája až 90 % kapilár, ktoré nie sú bežne aktívne. Tým si prispievame k obnoveniu spojení, čo umožňuje nášmu mozgu podstatne kvalitnejšie riadiť všetky procesy tela. Lepšie nám pracuje aj lymfatický systém, zlepšuje sa aj imunitný systém. Keď si napravíme držanie tela, temeno hlavy si ťaháme hore, usmievame sa, tak sa nám časom zmení nálada. Pri dobrej nálade máme aj pozitívnejšie myšlienky, sme kreatívnejší. Celé telo držíme vzpriamenejšie, do orgánov a svalov, sa nám zvyšuje prísun živín.  Upratujeme si aj hormonálny systém, zlepšuje sa stav pokožky, postupne sa odstraňujú aj kŕčové žily a ochorenia močovo, prípadne pohlavného systému. Ženy sú viac ženskejšie a muži mužskejší, zvyšuje sa potencia mužov. Dochádza k celkovej seba regenerácií.  Súčasne s fyzickými prejavmi sa nám regeneruje aj nervový systém. Vďaka čomu sa vieme pomerne rýchlo dostať z depresívnych stavov. Postupne ovládame svoje vlastné emócie. Máme nad nimi kontrolu. Nastáva celkové omladenie tela. Sme iný  na čo veľmi dobre reaguje aj naše okolie. Prirodzene sa nám vymenia ľudia okolo nás a zlepšia sa nám vzťahy s našimi blízkymi. Navyše opäť získavame duševnú rovnováhu, pokoj, radosť zo života. Prirodzene prichádzame na to čo v živote chceme a realizujeme si svoje túžby. Sme vnútorne pokojný a cítime sa naplnený.

 

Znie to veľmi jednoducho. Za aké obdobie vidíme prvé výsledky?

Pri pravidelných cvičeniach by sme mali prvé výsledky vidieť po 40 dňoch. Ale niektorí aj skôr a iní zasa neskôr. Záleží, aký máme cieľ, čo sme sa rozhodli regenerovať. Ale ako som už povedala, podstatný je úsmev a radosť. Po každom cvičení treba oddychovať. Ak cvičíme cviky na oči, tak im doprajme aj oddych.  Povedzme im ako si ich vážime, ako veľmi veľa pre vás znamenajú. Po každom cvičení je veľmi dôležité pochváliť seba. Dávno pred zoznámením sa s metódou Norbekova som každé ráno chodila venčiť svojho psa. Pravidelne som stretávala staršieho pána, mal niečo cez 70 a stále behával.  Sem tam mi povedal niečo múdre, k dýchaniu, k behu. Raz mi povedal: „Jediné čo tu na zemi mame je naše telo, na to jediné máme nárok. A prišli sme sa ho naučiť ľúbiť a vážiť si ho. Tak to robme.“ Tie jeho slová mi ostali dlho v pamäti a metóda Norbekova mi to celé len potvrdzuje.

 

Čo by ste ľuďom odkázali?

Nech sa nevzdávajú. Dokážu sa vyliečiť sami, ale na to potrebujú dať svojmu telu príkaz. Vydávame knihy v ktorých je celý postup popísaný. Cvičenie kĺbov, svalové cvičenie, tréning vôle, tréning predstavivosti, špeciálne cviky na posilnenie imunity, gynekologické a urologické bezkontaktné automasáže, odstránenie poškodení pokožky, vrátane fyzického omladenia, obnova zraku a sluchu. Ale pre začiatočníkov je lepšie osobné stretnutie v našich centrách, preto cestujem veľa po svete a robím osvetu.  Napríklad na Slovensku sa stretávame teraz v novembri na tému samo-ozdravenia tela. Cvičenia sú okrem iného zamerané aj na  dosiahnutie úspechov v sociálnej a profesijnej sfére a celkovo majú vplyv na celú osobnosť človeka. Základom  metódy je fyzické cvičenie pre  navodenie čo najpozitívnejšej nálady a emócií. Predstavy mladosti, krásy, zdravia a úspechu a následne uvedenie organizmu do stavu regenerácie a omladzovania. Keď milujete svoju prácu, tak ju aj dokážete dlho robiť, a aj sa vám darí. Ale čo život? Čo ak sme doma smutný, lebo sa nekontrolujeme, lebo si myslime že si to už môžeme dovoliť. Už nie sme manažéri, riaditelia, ...už nás nikto dôležitý nevidí... Omyl, vidia nás ti najdôležitejší ľudia, naši blízky, naše deti, naša rodina. Preto doma by sme sa mali najviac usmievať, najviac radosti by sme mali zažívať práve doma. A je to tak?

 

 

Kontakt

www.norbekov.cz

+420608779475
Praha +420603215839
Ostrava +420603116780
Bratislava +421905944066